Finn skianlegg icon
Norsk, Norge | Change language
Ny på Skiinfo? Bli medlem nå!
er allerede medlem!

Kun få dager til X2

14. til 17. april er det duket for ekstremsportsfestivalen X2 i Ørsta og Volda. X2 er et freeride- og toppturarrangement midt i hjertet av Sunnmørsalpene.

Artikkel skrevet av

Av Victoria Kumwenda
Publisert: 13.04.11
Festivalen tilbyr både deltakere og publikum spektakulær natur, konkurranser og sosiale begivenheter på studenthuset Rokken kvelds- og nattestid.

NM i freeride
Det er sjette gangen X2 Festivalen blir arrangert. På Sunnmøre er fjellene rotfestet som en del av identiteten. Ildsjeler tilknyttet student- og lokalmiljøet i Volda har vært med på å utvikle festivalen til det den er i dag. Den unike naturen tiltrekker både norske og internasjonale deltakere. X2 er i år avslutningen for Norgescupen i frikjøring som samler eliten.

Noe for alle
Det konkurreres i år i fire grener:

Xtind er en del av Norgescupen innen skialpinisme. I år vil konkurransen gå opp fjellene Saudehornet og Nivane, med Skåla som start. I Skåla vil det være godt tiltrettelagt for publikum, med musikk, pølser og brus. Xtind kan du få med deg fredag og lørdag fra klokken 11:00.

Xfree er en freeridekonkurranse for alpint, snowboard og telemark. Dette er også den mest populære grenen på X2. Xfree er en del av Norway Freeride Cup med mange worldcup-kjørere på startlisten. Konkurransen har Nivane og Saudehornet som arena under både kvalik, semifinale og finale. Finalene går klokken 14:00.

Xboard er vår suksessfulle longboardkonkurranse. Voldas ville bakker er godt egnet for longboard. Xboard er i år den første runden i Norgescupen. Under Xboard 2010 satt Mikael "Kula" Jensen uoffisiell norgesrekord på hele 102km/t. Lørdag 13:00 er det kvalifisering og finale.

Xcreek er en populær og vannvittig elvepadlingskonkurranse. Etter masse nedbør og snø i år, ser Xcreek ut til å gi publikum, og deltakerne, en god og underholdende konkurranse. Xcreek er lokalisert i elven Rossåa i Ørsta. Kvalifiseringer og finale er lørdag kl 16:00.

For fullt program, se http://x2ski.no/program/


Glem ikke på noen måte å lade opp festbatteriene og de sosiale antennene, for vi inviterer også til fest og konserter torsdag, fredag og lørdag.





blog comments powered by Disqus
Brukernes bilder fra Ørsta
Luftseglere tar av fra Ørsta Skisenter
Skandinavia
Europa
Nord-Amerika
Finland Sverige Norge

Nyheter fra Ørsta

Pudderpåske i Ørsta
Ørsta ligg i hjartet av Sunnmørsalpane og er eit bra utgangspunkt for f...
02.04.12
Ørsta forrige uke. Foto: Frank Velle
Ski- og toppturer i Sunnmørsalpane i påsken
Ørsta ligg i hjartet av Sunnmørsalpane og er eit bra utgangspunkt for f...
15.04.11
Bilete er frå Standalseidet 11. april.

Nyhetsbrev fra Skiinfo

Nyhetsbrev fra Skiinfo Meld deg på her for å motta det faste nyhetsbrevet. Abonner på nyheter