Finn skianlegg icon
Norsk, Norge | Change language
Ny på Skiinfo? Bli medlem nå!
er allerede medlem!

Reisedagbok fra Valhalla Powdercats, Canada 2012 - Øyvind Kjøs

Valhalla Powdercat, foto Rob Plato
Valhalla Powdercat, foto Rob Plato

Øyvind Kjøs er i Canada og skriver reisedagbok. Dag 4 og 5 er det Valhalla Powdercats Catskiing som gjelder.

Artikkel skrevet av

Av Øyvind Kjøs
Publisert: 27.01.12

Dag 4 - Valhalla Powdercats (bilder under)
Den andre dagen i Valhalla nasjonalpark står for tur og vi vet nå hva som venter oss. Trodde vi hvertfall. Jeg begynner fort å tenke at jeg kanskje var litt slepphendt med terningkast 6 i går, for etter dagens første run trenger jeg flere prikker på terningen!

Det har kommet noen centimeter snø i natt og temperaturen holder seg på minus 10. Mens dagens nybegynnere tar skredkurs, tar vi dagens første run. Snøen er helt utrolig lett og fin og utrykket "pudder til pungen" er ikke en tilstrekkelig beskrivelse lenger, noe bildene under kan bekrefte. I dag har vi fått en del engelskmenn i gruppa. De er ikke spesielt glad i å kjøretøy førstesporet, noe som passer oss bra!

Etter tur nummer sju sitter jeg foran i cat'en sammen med sjåføren, Clark. Dette er en utrolig morsom kar som er kjent over hele Canada for å være en av de mest effektive cat-sjåførene.

I et av dagens siste run, får vi muligheten til å hoppe på en ca 3 meter høyt dropp. PK drar på med en truckdriver grab og får cred fra resten av gruppa. Jeg har tatt med filmkamera, og får mye tryning på film. Ikke en eneste engelskmann kommer seg helskinna ned droppet. Begynner å klø i fingra etter å få laget en edit herfra nå, vi har fått sinnsykt mye bra shots!

Valhalla Powdercats dag 2: Terningkast 6

Dag 5 - Valhalla Powdercats (bilder under)
Dagene har bare blitt bedre og bedre etter vi kom hit. I bussen på vei opp til cat'en tenker jeg at dette ser ut til å bli vår første downday. Det har blitt veldig mildt og skogen er helt svart. Når vi kommer opp til cat'en ser det imidlertid ut som det er kaldere i høyden der vi skal være. Det er det også men vinden har forvandlet den myke puddersnøen fra i går til tung fokksnø. Etter første run tenker jeg at dette kan bli en veldig lang dag.

Vi er i overvekt av skandinaviere i cat'en i dag, med 6 nordmenn, 2 svensker og 4 engelskmenn. I tillegg har vi med oss en fotograf som skal ta bilder. Vi får stadig spørsmål om vi er sponset, noe vi godt kan forstå på utstyrsnivå og (kremt) kjøreferdigheter.

Skredfaren har økt betraktelig og guidene må bruke lang tid på å guide oss ned. På de tre første timene får vi kun tre run og det er vel egentlig bare en svensk bartender på snowboard som er fornøyd med forholdene. Guidene streber allikevel etter å finne den beste snøen, og på run nummer fire lykkes de. Vi drar inn i skogen på andre siden av fjellet. Her har snøen fått ligge i fred for vinden. Vi holder oss i denne skogen hele dagen og som såg ut til å bli en lang dag i tung fokksnø, ble en dag med heftig skogskjøring i massevis av pudder!

Etter nok en lang dag med catskiing, laster vi opp bilen. Nå er det Revelstoke som står for tur!

Valhalla Powdercats dag 3: Terningkast 5

Reisedagbok dag 1 og 2 - Whitewater

Reisedagbok dag 3 - Valhalla Powdercats

Bilder fra dag 4

Øyvind Kjøs going deep. Foto: Per-Kristian Grøttumsbråten


Øyvind Kjøs even deeper. Foto: Per-Kristian Grøttumsbråten


Guidene er fasinert av Jossa's deep "Tele-skiing". Foto: Per-Kristian Grøttumsbråten


PK vurderer å bytte ut GoPro kamera med snorkel. Foto: Øyvind Roen


Øyvind Roen kjører pow! Foto: Per-Kristian Grøttumsbråten  

Bilder fra dag 5

Valhalla Powdercat. Foto: Rob Plato / Valhalla Powdercats


Øyvind Roen har ikke fått nok pudder enda. Foto: Rob Plato / Valhalla Powdercats


Det har ikke Øyvind Kjøs heller. Foto: Rob Plato / Valhalla Powdercats


Per-Pudder Grøttumsbråten! Foto: Rob Plato / Valhalla Powdercats


Det er ikke en stein. Det er den svarte hjelmen til Jossa! Foto: Rob Plato / Valhalla Powdercats


Gjengen er svært fornøyd med 3 dager catskiing! Foto: Rob Plato / Valhalla Powdercats


 

blog comments powered by Disqus
Skandinavia
Europa
Nord-Amerika
Finland Sverige Norge

Restplasser

Se flere restplasser

Nyhetsbrev fra Skiinfo

Nyhetsbrev fra Skiinfo Meld deg på her for å motta det faste nyhetsbrevet. Abonner på nyheter