VM i Snowboard i 2012 har som mål å ha best arena, ultimate sportslige forhold og de råeste utøverne på startlista. Det lokkes med store pengepremier!
| 18.04.12 | |
| Til neste sesong kommer 6-seters stolheis i Wyller |
|
| 21.03.12 | |
| Oslo Freeride Week er godt i gang |
|
| 27.01.12 | |
| 2 nye bakker i Wyller åpner fredag 27.jan |
|
Ettersom kalenderen for snowboard-utøverne er tettpakket og inkluderer mye reisekostnader, har mange av dem stramme budsjetter. Derfor ønsker VM i Snowboard 2012 å dele ut pengepremier i alle fem VM-konkurranser, med pengepremie til de 20 beste - dvs. alle semifinalistene. Totalt får derfor hundre utøvere pengepremie i Oslo. De fem vinnerne (halfpipe kvinner/menn, slopestyle kvinner/menn og quarterpipe) får 40 000 US dollar.
- En sport på størrelse med snowboard bør absolutt ha prispenger i denne kategorien. Jeg syns det er veldig positivt at VM i Oslo setter en standard for hvordan prispengene bør se ut og fordeles nedover på resultatlisten. Jeg håper vi kan se summer som dette i flere store internasjonale konkurranser fremover, sier landslagssjef Thomas Harstad som har fått positive tilbakemeldinger fra landslaget på nyheten.
- Vi er ikke i nærheten av store globale sporter slik som tennis og golf, men vi gjør våre første skritt i riktig retning. Det er så mye risiko i snowboarding og konkurransen i toppen er like hard som i andre idretter. Vi håper verdensmesterskapet i Oslo kan være et symbol og et utstillingsvindu for hvor bra snowboard kan være når det arrangeres av snowboardere. VM-titlene er viktigst for utøverne, men pengepremiene er sentrale i å få flere kjørere opp på et profesjonelt nivå, sier Chas Guldemond i snowboardernes egen organisasjon We are Snowboarding (WAS)
Lærer av Bjørn Borg
WAS har utviklet pengepremiefordelingen i samarbeid med VM-organisasjonen i Oslo.
- WAS vil at flest mulig av utøverne skal vinne pengepremier, slik at de får tilbakebetalt blant annet reisekostnader. På 1970-tallet, da tennissporten innså at den trengte flere profesjonelle utøvere, viste høyere pengepremier seg å være et viktig grep som løftet nivået på hele sporten. Vi lærer av Bjørn Borg og hans team, sier Henning Andersen, daglig leder i VM i Snowboard 2012 AS.
Generell info om VM i snowboard
VM i snowboard 2012 går av stabelen 10. - 19. februar 2012 i Oslo Vinterpark (Tryvann/Wyller). 240 deltakere fra ca. 35 land er forventet å delta. I tillegg til slopestyle og halfpipe i Oslo Vinterpark, blir det en quarterpipekonkurranse i Holmenkollbakken - som en åpning til finalehelgen. Oslo ble i 2010 tildelt VM i Snowboard av det internasjonale snowboardforbundet og verdensserien Ticket to Ride (TTR)
|
Oslo Sommerpark (Tryvann) åpner 29. juni 2012
Oslo Sommerpark i Tryvann åpner 29. juni 2012 og vil tilby høydepark, k... 08.05.12 |
|
|
Til neste sesong kommer 6-seters stolheis i Wyller
Oslo Vinterpark Tryvann satser videre på Wyllersiden og skal til neste ... 18.04.12 |
|
|
Oslo Freeride Week er godt i gang
Nordens største snøhappening for ski- og snowboardentusiaster, som best... 21.03.12 |
|
|
Stryn Sommerski åpner i pinsehelgen
2012-05-24 |
|
|
Test av 20 pulsklokker - 2011
2011-05-12 |
|
|
Guide til downhillsykling; Hafjell del 1
2012-05-22 |
|
|
Oslo Sommerpark (Tryvann) åpner 29. juni 2012
2012-05-08 |
|
|
Guide til downhillsykling; Hafjell del 2
2012-05-24 |
|